ترموستات دیجیتال فن کویل

ترموستات دیجیتال فن کویل

در این مطلب به بررسی ترموستات دیجیتال فن کویل که یکی از تجهیزات مدرن برای کنترل هوشمند سیستم سرمایشی و گرمایشی است می پردازیم. ترموستات دیجیتال فن کویل می تواند علاوه بر افزایش رفاه ساکنینِ واحد ساختمانی، مصرف انرژی را بهینه کند و همینطور باعث افزایش طول عمر فن کویل و سایر تجهیزات سیستم های سرمایشی و گرمایشی شود.

پیش از اینکه عملکرد ترموستات دیجیتال فن کویل را بررسی کنیم لازم است اطلاعات اولیه ای در مورد فن کویل ها و نحوه عملکرد آنها داشته باشیم.

عملکرد فن کویل

فن کویل یکی از تجهیزات سیستم سرمایش و گرمایش تهویه مطبوع است که وظیفه آن ایجاد جریان هوا با دمای مطلوب است. فن کویل قابلیت ایجاد جریان هوای سرمایشی و گرمایشی را دارد و بر همین اساس می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد:

 • فن کویل تک فصل: فن کویلی که فقط توانایی ایجاد جریان سرمایشی و یا گرمایشی را داشته باشد.
 • فن کویل دو فصل: در صورتی که فن کویل توانایی برقراری جریان هوای برودتی و حرارتی (سرمایشی و گرمایشی) را هم زمان داشته باشد.

از فن کویل می توان در ساختمان های مسکونی، اداری، صنعتی، هتل ها، سالن های ورزشی، همایشها و غیره استفاده کرد. فن کویل ها را علاوه بر تقسیم بندی بر اساس تک فصل و دو فصل بودن آنها، می توان به دسته های دیگری نظری فن کویل سقفی، دیواری و زمینی هم تقسیم بندی کرد.

فن کویل چگونه کار می کند؟

با همه این تفاسیر اساس عملکرد انواع مختلف فن کویل مشابه است و هدف آن ایجاد جریان هوای مطلوب در محیط می باشد. فن کویل از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. ۴ مورد از مهم ترین اجزا آن عبارتند از:

 1. فن: که وظیفه آن ایجاد جریان هواست.
 2. کویل: با تبادل حرارتی بین آب و هوا، در کنار جریان هوای ناشی از فن، دمای محیط را به مقدار مطلوب می رساند. با ورود آب با دمای مناسب (آب سرد یا گرم بسته به شرایط، فصل و دمای محیط) به کویل ها، دمای مطلوب اطراف کویل ایجاد می شود و فن با ایجاد جریان هوا، هوای اطراف کویل را در محیط پخش می کند.
 3. فیلتر هوا: وظیفه تصفیه هوای خروجی فن کویل را نسبت به گرد و غبار بر عهده دارد.
 4. ترموستات فن کویل: یکی از مهم ترین قسمت های فن کویل است که با کنترل دمای محیط، وظیفه برقراری دمای مطلوب، آسایش بیشتر و بهینه سازی مصرف انرژی را بر عهده دارد.

عملکرد فن کویل

ترموستات دیجیتال فن کویل

همانطور که گفتیم از فن کویل می توان به عنوان سیستم سرمایشی و گرمایشی استفاده نمود. اگر فن کویل ترموستات نداشته باشد با تمام توان کار، و محیط را زیادی خنک و یا بیش از حد گرم می کند. مشکل از آنجا به وجود می آید که با رسیدن به دمای مطلوب، فن کویل باز هم با همان توان به کار خود ادامه می دهد و این موضوع باعث می شود دوباره دمای مطلوب از بین برود و محیط سردتر و یا گرم تر از مقدار مطلوب باشد.

در این شرایط علاوه بر اینکه مصرف انرژی به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد، استهلاک و در نتیجه طول عمر فن کویل کم می شود و گذشته از این همیشه باید شخصی درگیر روشن و خاموش کردن دستگاه باشد!

ترموستات دیجیتال فن کویل با سیستم و تکنولوژی امروزی این مشکل را برطرف می کند. ترموستات دیجیتال اکسپونو دمای محیط را رصد می کند و زمانی که دمای مطلوب بدست آمد، کارکرد فن کویل را محدود می کند تا علاوه بر حفظ دمای مطوب و فراهم کردن آسایش بیشتر، در مصرف انرژی هم صرفه جویی شود و طول عمر تجهیزات سیستم سرمایش و گرمایش افزایش یابد.

به این ترتیب هزینه اولیه برای خرید ترموستات دیجیتال، خیلی زود با افزایش عمر تجهیزات و همین طور کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های ناشی از آن جبران می شود.

نحوه عملکرد ترموستات دیجیتال فن کویل

در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ترموستات، چگونه فن کویل و دمای محیط را کنترل می کند؟

تا به این جا متوجه شدیم که کاربر می تواند یک دمای مطلوب برای ترموستات دیجیتال مشخص کند. ترموستات با اندازه گیری دمای محیط و کنترل فن کویل، دما را روی نقطه تنظیم شده نگه می دارد.

ترموستات دیجیتال فن کویل چگونه کار می کند؟

ترموستات دیجیتال فن کویل به دو روش می تواند عملکرد آن را کنترل نماید:

 1. کنترل فن و الکتروموتور
 2. کنترل شیر برقی به همراه فن و الکتروموتور

کنترل فن توسط ترموستات دیجیتال فن کویل

در این روش ترموستات دیجیتال می تواند با تنظیم جریان الکتروموتوری که فنِ دستگاه را می چرخاند، عملکرد و سرعت آن را کنترل نماید. به این ترتیب که با رسیدن دمای محیط به دمای مطلوب، جریان الکتریکی موتور گرداننده فن را کم یا قطع می کند و در نتیجه، جریان هوا کاهش می یابد و دمای محیط از مقدار تعیین شده کمتر یا بیشتر نمی شود.

این روش باعث کاهش مصرف انرژی می شود. اما هنوز هم می توان مصرف را از این هم بهینه تر کرد.

کنترل شیر برقی و فن توسط ترموستات دیجیتال فن کویل

در این روش علاوه بر کنترل فن، با کنترل شیر برقی، جریان آب ورودی به کویل هم توسط ترموستات دیجیتال فن کویل کنترل می شود. این روش نسبت به روش قبلی هزینه اولیه بیشتری دارد اما در مصرف انرژی بهینه تر عمل می کند.

ترموستات دیجیتال فن کویل اکسپونو (EMT)

ترموستات دیجیتال فن کویل اکسپونو، به صورت هوشمند عمل می کند و در کنار کنترل فن کویل، امکان تعریف سناریوهای مختلف برای شرایط متفاوت در طول روز، کنترل از راه دورِ پنل ترموستات با استفاده از ریموت کنترلر و همینطور نصب آسان و روکار را دارد. با استفاده از این لینک می توانید آموزشهای لازم جهت برنامه ریزی و نحوه عملکرد ترموستات دیجیتال اکسپونو را ببینید.

6 پاسخ
 1. نیلچی
  نیلچی گفته:

  سلام
  من فروشنده عمده محصولات و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هستم.
  تا حالا چندجا طرح و کیفیت ترموستات دیجیتال های شما رو دیدم.
  کیفیتش که خوب بوده طراحیشم به دل میشینه.
  قیمتش برای مصرف کننده چقدره؟
  و خرید عمده رو چطور می شه انجام داد؟
  ممنون

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   خیر- در این مدلها قابلیت اتصال به اینترنت در نظر گرفته نشده. این موضوع می تونه مشکلات خودش را ایجاد کنه که افزایش قیمت یکی از تبعات افزودن این قابلیت به ترموستات دیجیتاله.
   ترموستات دیجیتال اکسپونو کاربردیترین قابلیتهای مورد انتظار از یک ترموستات رو داره و در عین حال قیمتش برای مصرف کننده کاملا قابل قبوله.
   و همونطور که در متن هم اشاره شده این ترموستات هوشمند قابلیت کنترل از راه دور و با استفاده از ریموت کنترلر از داخل خونه رو داره.

   پاسخ
 2. یاسینی
  یاسینی گفته:

  با سلام
  با توجه به اینکه اشاره کردید نصب ترموستات آسان و روکار انجام مبشه، خودمم هم میتونم کار نصبش رو انجام بدم یا حتما نصاب باید این کارو بکنه؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   نصب ترموستات بستگی به زیرساخت ساختمان و مهارت شما دارد.
   اگه از قبل زیرساخت های مورد نیاز تعبیه شده باشد و شما هم کمی مهارت فنی داشته باشید می توانید آن را نصب کنید.
   اما به هر حال توصیه می کنیم این کار توسط نصاب انجام شود.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *