کنترل و درایو موتور BLDC ، PMSM و القایی

اینورترهای سری+Tion به منظور کنترل تمامی موتورهای الکتریکی سه فاز القایی (AC) و آهنربای دائم PMSM یا BLDC توسط تیم تحقیق و توسعه EMT طراحی و جهت استفاده در صنعت لوازم خانگی و تهویه مطبوع به بازار عرضه گردیده است. این خانواده محصول شامل سه محصول اصلی Tion ,Tion+ ,miniTion می باشد که با مشخصات فنی و رده قیمتی متفـــاوت به منظـــور پاسخگــــویی به نیـــاز مصرف کنندگــان به تولیــــد انبـــوه رسیده است. +Tionموفق به کسب رده انرژی IE5 – بالاترین رده بازده مصرف انرژی مطابق استاندارد ۳۷۷۲-۳۰-۱-۳ INSO موتورهای BLDC با همکاری پژوهشگاه نیرو شده است. این فناوری، تحولی بزرگ در مسیر کاهش مصرف انرژی صنعت تهویه مطبوع و لوازم خانگی ایجاد می کند.

کنترل دور موتورهای القایی و آهنربا دائم (BLDC) با درایو tion+

موتورهای القایی که نمونه های قدیم تر در صنعت تهویه مطبوع هستند با استفاده از این درایو به سادگی کنترل می شوند و کاربر و البته تجهیزات کنترل کننده می توانند سرعت چرخش آن و در نتیجه دبی هوا را کنترل کنند.

موتورهای BLDC در کولر و مزایای آن

اما با پیشرفت تکنولوژی و ظهور انواع موتورهای آهنربا دائم که چگالی انرژی بیشتری دارند و در نتیجه مصرف انرژی را کاهش می دهند، رونق پیدا کرد. این چگالی انرژی بیشتر باعث می شود موتور های PMSM و BLDC به فضای کمتری نیاز داشته باشند که با توجه به زندگی آپارتمانی و مدرن امروزی که فضای اشغال شده توسط تمام اجسام از جمله سیستم های تهویه مطبوع اهمیت زیادی دارد، به گزینه ای بسیار ایده آل تبدیل شده اند.

اینورتر و درایو موتور بی ال دی سی

اما اینها تنها مزایای استفاده از موتور بی ال دی سی در کولر و سایر تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نیست!

موتور BLDC بدون نیاز به تسمه می تواند به پروانه متصل شود و این موضوع علاوه بر کاهش سر و صدا، به دلیلی کاهش اصطکاک، طول عمر آنها را نیز افزایش می دهد.

با این حال تا چند سال پیش مهندسین برای استفاده از موتورهای الکتریکی آهنربا دائم با چالش کنترل آنها رو به رو بودند. برای کنترل این نوع موتورها نیاز است موقعیت دقیق روتور آنها را بدانیم و بدست آوردن این اطلاعات نیازمند سنسور های تشخیص و یا روشهای هوشمندانه تری بود.

امروزه متخصصین و مهندسین رشته برق با استفاده از متد های به روز و با بهره‌گیری از فناوری sensorless می توانند حتی بدون نیاز به سنسور موقعیت روتور را تشخیص داده و آن را به خوبی کنترل کنند.

درایو tion+ که توسط مهندسین با تجربه شرکت الکتروموتورآریا طراحی و ساخته شده است به راحتی می تواند علاوه بر موتورهای القایی تک فاز و ۳ فاز، انواع موتورهای آهنربا دائم را هم کنترل نماید.

درایو الکتریکی tion+ به همراه موتور آهنربای دائم motion موفق به کسب رده انرژی IE5 و استاندارد INSO 3772-30-1-3 BLDC بالاترین رده بازده مصرف انرژی در جهان شده است. این فناوری تحولی بزرگ در کاهش مصرف انرژی صنعت سیستم­ های تهویه مطبوع کشور ایجاد کرده ­است.

اینورتر و درایو موتور ac

به علاوه این محصول با رعایت تمامی استاندارد های لازم توانایی کار در محیط مرطوب و پر از نویز و لرزش داخل کولر را دارد و از پس این وظیفه به خوبی بر می آید و حتی در بدترین شرایط با ضریب توان ۰.۹۹ به کار خود ادامه می دهد.

طراحی بدنه و کیسینگ درایو tion+ تمامی ظرافت­ها برای هماهنگی با تمامی کاربردهای سیستم­ های هواسازی در نظر گرفته­ شده است که به راحتی بر روی فن یا بدنه ساختار کاربر نصب گردد.

درایو موتور BLDC کولر

کنترل هوشمند درایو موتور BLDC

صبر کنید. تمام آنچه که تا به حال گفتیم تنها مزایای درایو BLDC شرکت EMT نیست. درایو tion+ می تواند با سیستم های هوشمند از جمله انواع ترموستات های دیجیتال مانند ترموستات دیجیتال اکسپونو، هانیول، دانفوس و … هماهنگ شود و با توجه به خط فرمانی که از آنها می گیرد کولر، داکت اسپلیت، فن کویل یا سایر انواع تجهیزات تهویه مطبوع را کنترل نماید.

به علاوه در درایو  بی ال دی سی tion+ بستر ارتباطی با تمامی سنسورها و عملگرهای سیستمهای تهویه مطبوع مانند سنسور سطح آب، پمپ، سنسور دما و شیرتخلیه برای هماهنگ سازی بیشتر با ترموستات دیجیتال و رابط کاربری HMI تعبیه شده است.

بستر ارتباطی با سیستم های کنترلی

به منظور کاهش هزینه ها و پیچیدگی­ های موجود برای ارتباط ترموستات اکسپونو و رابط کاربری HMI از تکنولوژی منحصربفرد Power Line Communication استفاده­ شده­ است تا بتوان با حداقل بستر سخت ­افزاری و تنها با دو سیگنال، ترموستات اکسپونو  و درایو tion+  را با هم Sync نمود.

این فناوری سبب سادگی اجرا و انطباق ­پذیری مجموعه ترموستات اکسپونو  و درایو tion+ را در تمامی کاربردهای تهویه مطبوع به شما ارائه می­ نماید.
همچین درایو tion+ با فراهم آوردن بسترهای ارتباطی رایج نظیر : RS-485 توانایی هماهنگی و کارکرد با بازه وسیعی از ترموستات­ها وHuman Machine Interface های رایج در بازار را نیز دارد. با بهره‌گیری از این تکنولوژی ارتباط دو طرفه مطمئن و پایدار درایو و HMI به راحتی حتی در فواصل بسیار زیاد و محیط­های نویزی میسر می ­گردد.

ویژگی های اینورتر سری TION

  • کــــاهش مصرف انـــــرژی تا ۶۰ درصــد
  • استفــــاده از بروزترین تکنولـــوژی دنیـا
  • بستــــــر ارتبــــــاطی PLC
  • عملکرد در بازه وسیع ولتاژی ۱۲۰-۲۵۰VAC