ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت

ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت

مزایای ترموستات دیجیتال

پنل ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت یک از تجهیزات مدرن و لوکس امروزی است که با استفاده از تکنولوژی بروز و قیمت مناسب، سیستم های سرمایشی و گرمایشی از جمله داکت اسپلیت را به صورت هوشمند کنترل می کند و به این ترتیب چندین مزیت برای شما ایجاد می نماید:

 • ایجاد محیطی با دمای مطبوع و قابلیت برنامه ریزی و عملکرد اتوماتیک
 • بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه ها
 • افزایش ارزش افزوده ساختمان
 • ایجاد فضایی لوکس در محیط زندگی یا کار
 • افزایش طول عمر تجهیزات سرمایشی و گرمایشی

در این مطلب ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت را بررسی می کنیم.

 

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یکی از رایج ترین تجهیزات سیستم های سرمایشی و گرمایشی برای محیط های بسته نظیر خانه ، دفتر کار و سالن های ورزشی است. از داکت اسپلیت می توان هم برای سرمایش و هم برای گرمایش اتاق استفاده کرد.

استفاده از این سیستم گرمایش و سرمایشی به سرعت در حال افزایش است و حالا دیگر داکت اسپلیت ها رفته رفته جایگزین کولرهای آبی می شوند. چرا که هم نصب آسان تری دارد، هم علاوه بر سرمایش، به عنوان سیستم گرمایشی هم می توان از آنها استفاده نمود. همینطور نمونه های مدرن تر قابلیت کنترل از راه دور ( با استفاده از ریموت کنترلر) را دارند که همین موضوع کاربری آنها را ساده تر می کند.

داکت اسپلیت

در کنار این مزایا، مشکل بزرگ داکت اسپلیت مصرف بالای انرژی است که البته برای آن هم راه کاری وجود دارد. راه حلی که می تواند میزان مصرف انرژی داکت اسپلیت و در نتیجه هزینه های جاری آن را کاهش دهد، هوشمند سازی عملکرد داکت اسپلیت توسط ترموستات دیجیتال است.

 

ترموستات داکت اسپلیت

ترموستات و سیستم هوشمند کنترلی آن کمک می کنند در کنار کاهش مصرف برق آن هم بدون دخالت مستقم هیچ شخصی، دمای مطلوب اتاق حفظ شود.

ترموستات داکت اسپلیت به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند.

پیش از اینکه نحوه عملکردِ سیستم ترموستات را توضیح دهیم شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که آیا بهتر است از ترموستات دیجیتال استفاده کنیم یا از ترموستات آنالوگ؟

 

ترموستات دیجیتال بهتر است یا آنالوگ؟

 

ترموستات دیجیتال با نمونه های داکت اسپلیت مدرن تر، هماهنگی بیشتری دارد. به علاوه با تعویض و خرید داکت اسپلیت جدید، می توانید از ترموستات دیجیتال قبلی برای کنترل آن استفاده کنید اما در مورد ترموستات آنالوگ، با تعویض داکت اسپلیت احتمالا مجبور به تعویض پنل ترموستات هم خواهید شد.

گذشته از این موضوع ترموستات های دیجیتال امکانات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. مثلا قابلیت تعریف سناریوهای مختلف در طول روز برای عملکرد داکت اسپلیت را دارند و ظاهر لوکس تری هم به فضای اتاق می دهند.

بنابراین به طور کلی ترموستات های دیجیتال گزینه بهتری نسبت به ترموستات های آنالوگ هستند.

 

پست مرتبط: تعریف سناریو برای ترموستات دیجیتال اکسپونو

 

ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت

سیستم کارِ ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت به این صورت است که کاربر از طریق پنل هوشمند و یا ریموت کنترل، دمای مطلوب را مشخص می نماید. ترموستات دمای محیط را اندازه گیری می کند. سپس به صورت هوشمند با صدور فرمان مناسب به داکت اسپلیت،  تفاوت موجود بین دمای محیط و دمای مطلوب را جبران می کند.

به این شکل که اگر در فصل تابستان، دمای محیط بیشتر از دمای مطلوب باشد، داکت اسپلیت با عملکرد در مُد سرمایشی، محیط را خنک می کند و با رسیدن دمای اطراف به مقدار مشخص شده، بطور خودکار خاموش می شود.

همین اتفاق در فصل زمستان با مُد گرمایشی داکت اسپلیت تکرار می شود. اگر دما کمتر از مقدار مطلوب باشد، داکت اسپلیت روشن و محیط اطراف را گرم می کند. زمانی که دمای محیط با دمای مطلوب برابر شد، داکت اسپلیت به صورت خودکار خاموش می شود و تا زمانی که دوباره اختلاف دمایی به وجود بیاید خاموش می ماند.

نکته قابل توجه این است که تمام این اتفاقات بصورت خودکار رقم می خورد. فقط کافیست ساکنین ساختمان دمای مورد نظرشان را به پنل هوشمند بدهند و تمام!

ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت

بنابراین با استفاده از ترموستات دیجیتال، هم آسایش بیشتری برای ساکنین فراهم می شود و هم با جلوگیری از کارکرد بیش از حد داکت اسپلیت، طول عمر آن افزایش و مصرف انرژی به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

 

پست مرتبط: ترموستات دیجیتال اکسپونو

 

نکات مهم خرید ترموستات دیجیتال داکت اسپلیت

هنگام انتخاب و خرید ترموستات دیجیتال برای سیستم سرمایش و گرمایش و بطور خاص داکت اسپلیتِ خود، باید علاوه بر قیمت موارد دیگری را هم در نظر بگیرید. مواردی شامل:

 • داشتن گارانتی معتبر محصول نشان دهنده کیفیت کالاست و همینطور در صورت بروز مشکل به راحتی می توان آن را برطرف کرد.
 • نحوه نصب آن با توجه به داکت اسپلیت و محیط ساختمان (مثلا پنلِ روکار یا توکار؟)
 • داشتن قابلیت کنترل سایر سیستم های سرمایش و گرمایشی نظیر فن کویل، سیستم گرمایش از کف، پکیج و … مزیت به حساب می آید.

 

قابلیت نصب روکار یا توکار پنل هوشمند ترموستات دیجیتال به چه معناست؟

ترموستات های روکار به ترموستات هایی گفته می شود که برای نصب نیاز به باکس درون دیوار ندارند.

با این حساب تعریف ترموستات های توکار خود به خود روشن می شود. ترموستاتی که برای نصبِ آن، تعبیه باکس درون دیوار ضروری است.

منظور ما از باکس، جعبه کوچکی تقریبا در ابعاد آنچه برای پریز و کلید برق درون دیوار در نظر می گیرند، است. جایگاه این باکس باید هنگام ساخت ساختمان و گچ کاری آن طراحی و پیاده سازی شده باشد.

اگر ترموستاتی تهیه کنید که نیاز به نصب توکار داشته باشد ولی جایگاهی برای آن روی دیوار در نظر گرفته نشده باشد، نیاز به کندن دیوار خواهد بود که علاوه بر زحمت و خطر آن (خطر برخورد و آسیب به سیم برق و لوله گاز و آب داخل دیوار)، ظاهر محیط را هم خراب می کند و باید با صرف هزینه بیشتر، آن محل را دوباره بازسازی کنید.

در این صورت پیشنهاد می شود که از مدل هایی که قابلیت نصب روکار دارند استفاده کنید که هم نصب آنها ساده تر است و هم نیاز به کندن دیوار و بازسازی ندارد.

ترموستات دیجیتال اکسپونو قابلیت کنترل انواع داکت اسپلیت را دارد و به صورت روکار نصب می گردد. این ترموستات ها را می توانید با استفاده از ریموت کنترلر یا پنل لمسی آن برنامه ریزی کنید و سناریوهای مختلفی را برای آنها در نظر بگیرید. برای اطلاعات بیشتر به ترموستات دیجیتال اکسپونو مراجعه کنید.

 

2 پاسخ
 1. احسان اکبری
  احسان اکبری گفته:

  سلام
  این ترموستات ها قابلیت کنترل همه نوع داکت اسپلیت رو دارن؟
  کنترل چندتا داکت اسپلیت همزمان رو چطور؟
  یعنی می تونم با یه ترموستات چند تا داکت اسپلیت رو کنترل کنم یا باید برای هر کدوم یکی بزارم؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   بله ترموستات دیجیتال اکسپونو قابلیت کنترل همه نوع داکت اسپلیت رو داره.
   و در مورد سوال دوم اگر قصد داشته باشید که هر کدام از داکت اسپلیت ها بسته به شرایط خاصی و با مدار فرمان متفاوتی کار کنه نیاز هست سیستم فرماندهی جداگانه ای(که اینجا همون ترموستات هست) برای اون در نظر بیرید.
   در غیر این صورت می تونید از یک ترموستات برای کنترل چند داکت اسپلیت استفاده کنید.

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *